paź 11

 

Warto na samym początku wyjazdu, jeszcze przed wylotem zadać sobie pytanie: po co tam lece? Jakie mam priorytety? Czy chce zwiedzić, czy jedynie sobie pobyć, czy połaczyć te dwie opcje? Ja rzym mam już zwiedzony od deski do deski z przewodnikeim, więc tym razem połaczylam przyjemne z pożytecznym, czyli wszystkiego po troche. Jedną z myśli przewodnuch było odwiedzenie miejsc związanych z książki  Anioły i Demony Dana Browna. Ale można też wzupełnić liste miejsc do zwiedzenia innymi atrakcjami, np. z innych filmów. 

Dojazd do Rzymu, komunikacja miejska, poruszanie się po mieście, bilety

Do Rzymu z Polski można dolecieć LOTem, Wizzairem i Rayair’em. Z tego co sie reklamują linie lotnicze, bilet można kupić od 60 zł za osobe w jedną strone. Niestety nie było mi to dane ;-) Nie wiem jak ludzie upolouja tego typu okazje, także w tej kwestii nie pomoge. Po kilku dniach szukania w internecie, zdesperowana poprostu bilety na samolot kupiłam w biurze podróży za 1200 zł. Lecieliśmy Wizzairem, dolecieliśmy do lotniska Campinio, stamtąd są podstawione autobusy, bilety kupuje się u kierowcy, ktore dowożą do głowego dworca w Rzymu – Termini. Stamtąd do hotelu mieliśmy dosłownie kilka kroków. 

Po pierwsze warto zainwestować w dobrą mapę. Mój mąż jak to mój mąż był przygotwany jak japoński turysta w ipody, ipady itp. Ale najczęściej i tak używaliśmy zwykłej mapy, danej nam przez znajomą w Rzymie jako reklamówka jakiejś restauracji. Zykły poręczny kawałek papieru :-)  

Po Rzymie, jak ktoś sie chce szybko przemieszczać,  najwygodniej podróżować komunikacją miejską. W mieście funkcjonują dwie linie metra – A i B, które pozwalają dojechać i do historycznego centrum miasta jak i do Watykanu. Do wszystkich interesujących miejsc, do których nie dociera metro, można dojechać autobusami. Główne punkty przesiadkowe znajdują się przy dworcu Termini, Koloseum czy innych dworcach kolejowych. Po mieście kursują również tramwaje. 

Polecam także Autobusy  City Tour z otwartym tarasem widokowym. Za 18 euro od osoby, można z nimi jeździć jednego dnia po mieście ile razy się chce. Myśmy jednego dnia, pojechali z nimi do Watykanu, wrociliśmy do hotelu ( w sasiedztwie Termini) na piechote, a wieczorem ostatim kursem, jeszcze raz przejchaliśmy Rzym autobusem :-)

Wg mnie Rzym najlepiej zejść piechotą, gdyż jaki sens jest wsiadać co chwile do komunikacji miejskiej i podjeżdżać do każdej atrakcji turystycznej? Pozatym, jak to pięknie jest się zgubić w takim mieście :-)  

Roma pass

Warto zainwestować również w kartę Roma pass, w ramach której można bezpłatnie podróżowac komunikacją miejską, a także wejść do dwóch wybranych muzeów (nie dotyczy Watykanu). Dzięki karcie można nabywać zniżkowe bilety do pozostałych muzeów.

 

 

 

 

 

Autor admin