lis 10

Nie tak dawno w Polsce, w Warszawie odbyła się wystawa obrazów Marka Rothko, którego obrazy osiagają najwyższą cenę na świecie na aukcjach. Niestety nie byłam na niej , ale cieszy mnie to, że sztuka przyciąga tylu ludzi. Byłam dziś w Galerii Sztuki Współczesnej na wystawie Jerzego Nowosieleskiego “Byty subtelne”. która moze nie przyciągneła tylu ludzi co w Warszawie, ale jednak cieszy mnie to,że przychodzą ludzie poobcować ze sztuką wyższą. Jedna z bardzo nielicznych okazji,aby móc zobaczyć prace wybitnego ertysty jakim był Nowosielski. To taki polski Modigiliani, ze szczyptą  Mondriana, wg mnie. Nie wiem co na to znawcy sztuki, ja nimi nie jestem, ale ja tak odbieram jego sztukę. To dla mnie bardzo ważna sprawa, gdyż jego obrazy strasznie do mnie przemawiają, jednym z moich nierealnych marzeń jest pokój z sofą, i obraz na ścianie właśnie Nowoskielskiego. 

Ale nie tylko co tworzył podobało mi się w Nowosielskim, ale jakim był człowiekiem z ogromną klasą i dystansem, ale i ze słabościami ludzkimi. Cytuje z Wprost :”Na co dzień był „fajnym gościem”. Wylewnie witał się na wernisażach z młodszymi malarzami. – Pokazywał, że nie ma w sobie nic z bucowatości – mówi malarz Ignacy Czwartos, który Nowosielskiego uważa za mistrza i bywał u niego w domu.

– Nie reagował na agresję – mówi prof. Kraupe-Świderska. – Zawsze wybaczał, miał postawę refleksyjną. O wszystkim można było z nim podyskutować. Kontakt z nim był uspokajający. (…) Nigdy nie nawalał. Dotrzymywał terminów. Dużo malował. Kiedyś zastał studentów pijących w pracowni, z pijaną modelką. – Żeby pić, trzeba malować – powiedział. – Ile państwo namalowali obrazów od ostatniego picia?

Zgłosił się jeden student: – Ja jeden. – A ja sześć – odparował Nowosielski. – Alkohol był mu potrzebny do funkcjonowania – uważa prof. Kraupe-Świderska. – Są osoby, które potrzebują energii z zewnątrz.”

Na wystawie było też stanowisko multimedialne, gdzie można było pooglądać film o Nowoskielskim, wysłychać jego wypowiedzi. Fantastycczna sprawa. Chce więcej takiego czegoś! 

 

Autor admin